Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer czasopisma „Pielęgniarstwo w Stanach Nagłych”. Jak zawsze zawiera on szereg ciekawych artykułów dotyczących zarówno kliniki, jak i aspektów teoretycznych oraz prawnych naszej codziennej praktyki pielęgniarskiej. Prezentujemy trzecią i ostatnią część cyklu o duszności, jej przyczynach i leczeniu. Tym razem omówione zostały m.in. niewydolność serca, zatorowość płucna, infekcje i POChP (s. 32). Koledzy z Katowic i Białegostoku przedstawiają analizę wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego
w Katowicach z lat 2016-2017. Dużą część stanowiły wezwania właśnie do duszności, jako wiodącego objawu
w przebiegu ataków astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (s. 23).
Pielęgniarka należąca do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego narażona jest na ogromną dawkę stresu
w codziennym życiu zawodowym. Jakie są jego przyczyny, czy jest to zjawisko powszechne, jak sobie ze stresem radzić i go minimalizować? O tym wszystkim dowiecie się Państwo z ciekawego artykułu Damiana Czarneckiego z Collegium Medicum w Bydgoszczy (s. 58).
To tylko niektóre nasze propozycje w tym, chciałoby się powiedzieć, już wakacyjnym wydaniu naszego czasopisma.
Czy to na piaszczystych plażach Florydy, czy w lasach Borów Tucholskich, a może w pięknych polskich górach, regenerujcie się, nabierajcie sił, aby po wakacjach stawić ponownie czoła trudnej, codziennej rzeczywistości.
Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) jest największym wyzwaniem stawianym przed medykami. Podczas postępowania, pomimo stresu, trzeba użyć całej posiadanej wiedzy i umiejętności, by pomóc choremu. Pielęgniarka systemu PRM posiada niezbędne kwalifikacje i uprawnienia, przez co stanowi ważny element ratownictwa w Polsce.
W artykule przedstawiono opis postępowania w przypadku porodu w SOR/IP. Autor prezentuje aktualne wytyczne i standardy postępowania w przypadku przyjmowania porodu w systemie pomocy doraźnej.
Celem pracy jest analiza wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego do rozpoznanej astmy oskrzelowej, POChP oraz pozostałych stanów internistyczno-nieurazowych (PRI-N).
W zależności od stanu chorego stosuje się dwie metody wentylacji mechanicznej: inwazyjną i nieinwazyjną. Podczas opieki nad tymi pacjentami istotne są ciągła, wnikliwa, krytyczna obserwacja i ocena dynamicznie zmieniających się parametrów życiowych.
Praca jest kolejna częścią serii publikacji dotyczących jednego z częstszych stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego, jakim jest duszność.
Praca opisuję kwalifikację i najwyższy standard opieki nad pacjentem podczas leczenia na oddziale intensywnej terapii.
Celem pracy była ocena postaw i umiejętności personelu lekarskiego w zakresie uciskania klatki piersiowej z wykorzystaniem mechanicznych systemów kompresji klatki piersiowej.
W artykule omówiono procedurę uzyskania zgody pacjenta na hospitalizację oraz na podejmowane działania diagnostyczno-leczniczego.
Artykuł przedstawia problem zawodowy jakim jest stres w pracy pielęgniarki lub pielęgniarza, który stanowi duże obciążenie psychiczne i fizyczne.
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, jakie trzeba posiadać kwalifikacje, aby zostać tzw. pielęgniarką systemu, a także jakie uprawnienia zawodowe ma pielęgniarka systemu (czyli jakie czynności będące świadczeniami zdrowotnymi może wykonywać).